zaterdag 22 maart 2025

Hoe werkt cyanotype?


Cyanotype…
Een blauwdruk maken met takjes, blaadjes en zonlicht…

Ik had het al eens gezien en het leek me erg leuk om daar mee aan de slag gegaan.
Afgelopen week ging ik er mee experimenteren.
En het is inderdaad heel leuk!

In het filmpje hieronder zie je mijn eerste probeersels en leg ik je uit hoe de techniek werkt.
Binnenkort ga ik kaarten maken met deze techniek en zal ik je de resultaten laten zien.


Voor deze techniek heb je een cyanotype tool kit nodig. Daarin zitten 2 flacons met cyanotypepoeder, een sponskwastje, een bakje met een deksel en 2 pipetten.
Verder heb je nog aquarelkarton, handschoenen, takjes e.d., een fotolijstje en een bak water nodig.

Werkwijze:
- Vul beide flacons met water, tot de bovenkant van het etiket. Schud beide flacons en laat het minstens 24 uur staan. Beide mengsels kun je een jaar bewaren.
- Draag bij deze stap handschoenen! Doe met behulp van een pipet van beide oplossingen evenveel in het bakje. Je hebt heel weinig nodig. Dit mengsel kun je 2 à 4 uur bewaren. Smeer je aquarel karton in met het mengsel. Laat het goed drogen. Zorg dat het niet in de zon ligt.
-  Blijf bij deze stap nog steeds uit de zon. Leg een takje (of iets dergelijks) op het karton. Leg er een glasplaat op, zodat het takje tegen het karton wordt gedrukt.
- Leg het in de zon. Als het naar brons is verkleurd, neem je alles uit het zonlicht. Wanneer het zonnig is, is het binnen een paar minuten klaar. Is het bewolkt dan duurt het tientalle minuten.
- Als je uit het zonlicht bent, haal je het takje van het karton af. En je doet het aquarel karton in een bakje water om het mengsel eraf te spoelen. Ververs het water als het vuil wordt.
- Laat het karton drogen. Het wordt nu nog wat donkerder.

Geen opmerkingen:

Een reactie posten